Hoşgeldiniz.

çeşitli iklimlere ait hava şartları nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Size Göre Hava Şartları İnsanların Yaşantılarını Nasıl Etkiler Çeşitli Hava Koşullarında
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 18      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Çeşitli İklimlere Ait Hava Şartları Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  çeşitli iklimlere ait hava şartları nelerdir ?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Karasal İklim
  Kışlar soğuk ve yağışlıdır.En fazla kar yağışı görülür. Kışlar çok uzun sürer (6-8 ay) Türkiyede karasal iklim bariz olarak Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülür. Bitki örtüsü bozkırdır. Yıllık yağış miktarı 500-600mm dolayındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması -50-60 °C'dir.

  Tundra İklimi
  Görüldüğü yerler :Avrupa ve Amerika'nın Kuzeyinde, Grönland Adası'nın kuzey kıyıları. Yağışlar çok fazladır Kış sıcaklık ortalamaları -5000°C kadar düşer. Topraklar 180 m derine kadar donmuştur. Bitki örtüsü yosun ve yosunumsu bitkilerden oluşan tundradır. Yıllık yağış miktarı 100-250mm civarındadır

  Kar İklimi

  Sıcaklık her zaman 4°nin altındadır. En sıcak ay 6°nin altındadır. Çok soğuk buzul bölgelerdir. Zemin, yıl boyunca karla kaplıdır. Bitki örtüsü yoktur. 70 kuzey ve 65 güney paralellerinde görülür. igloo denen buzdan evlerde yaşarlar. Yaşam koşulları elverişli değildir.

  Akdeniz İklimi

  30-35° enlemleri arasında görülür. Görüldüğü yerler: Anadolu, Avrupa ve Afrika'nın Akdeniz kıyıları, Orta Şili, Kap Bölgesi. Avustralya'nın güneybatı kıyıları Kışları ılık ve yağışlı,yazları sıcak ve kuraktır. Yıllık ortalama yağış 600-1000 mm civarındadır. Bitki örtüsü maki ve bodur ağaçtan meydana gelir. Boyları yaklaşık bir yada 2 m'dir Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Akdeniz kıyılarında bütün etkileri görülür. Tropikal meyvelerin yetiştirilmesine uygun bir iklim tipidir. mersin,defre,keçiboynuzu,zeytin,zakkum yetiştirilir. Üzüm, narenciye, portakal, mandalina,limon gibi meyveler yetişir. Pamuk yetişir. Akdeniz ikliminde İzmir, Aydın, Antalya ve Muğla gibi önemli iller vardır.

  Karasal İklimi
  Orta kuşak karalarının iç kısmında görülür. Görüldüğü başlıca yerler: Orta Asya, Anadolu'nun iç kısımları, Kuzey Amerika'nın orta kısımları, İran platoları Türkiye'de en etkin olduğu yerler Erzincan ve Konya arasıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 11-12 °C'dir. Yıllık ortalama yağış 300-400 mm dir. Kar yağışı ve don olayı fazla görülür. Karın yerde kalma süresi 25-45 gündür. Bitki örtüsü bozkır ve ormandır. Yağışların büyük bölümü ilkbaharda düşer,yazlar kurak geçer.

  Okyanusal İklim
  Orta kuşak karalarının deniz etkisinde kalan batı kıyılarında görülür. Görüldüğü başlıca yerler:Batı Avrupa (Fransa, İngiltere, İrlanda, Portekiz, İspanya), ABD'nin doğusu Yağış rejimi düzenlidir, her mevsim yağış görülür. Yıllık ortalama yağış 1000 - 1500 mm civarında değişmektedir. Bitki örtüsü yayvan ve iğne yapraklardan oluşan karışık ormanlardır. Batı Rüzgarları sebebiyle Ilıman Kuşak karalarının batısında görülür (Batı ve K.Batı Avrupa, Amerika’nın batısı). Türkiye'de ise Karadeniz kıyılarında etkilidir. Yazlar serin, kışlar ılıktır. En sıcak ay ortalaması 24-25 °C, en soğuk ay ortalaması 5-6 °C'dir. Yıllık ortalama 13-15 °C'dir. Nemlilik fazla olduğu için günlük ve yıllık sıcaklık farkı azdır. Yağış oluşumu cephe yağışı şeklindedir. Görüldüğü yerlerde nüfus yoğundur. Ülkemizde ki karadeniz iklimi de ılıman okyanusal iklime benzemektedir. Bu iklim yüzey şekilleri uygun olduğu için en güzel şekilde Kuzey Batı Avrupa'da görülür.Bu alanda Gulfstream sıcak su akıntısının etkisini de unutmamak gerekir.

  Ekvatoral (Tropikal) İklim
  Ekvator'un iki tarafında 10 ° enlemleri arasında, Okyanus Adaları'nda, Amazon Havzası'nda ve Kongo Havzası'nda görülür. Her Mayıs yağışlıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 °C civarındadır. Yıllık sıcaklık farkı çok azdır. Yıllık ortalama yağış 8.000 - 9.250 km'dir. Buradaki insanlar kapalı tenlidir. Bitki örtüsü yuvarlak yapraklı bakır ormanıdır. Genelde evler kütük veya odundandır. Genelde yağlı kamış,patates,pirinç ve lahana yetiştirilir. Endonezya ve Malezya'nın büyük bir bölümünde etkilidir. Güneş ışınları, yıl boyunca dik ve dike yakın açılarla geldiğinden yıllık sıcaklık farkı azdır.

  Subtropikal iklim
  Yazları yağışlı tropikal iklimdir. Ekvatoral iklimin iki tarafında yaklaşık 10 - 20 ° enlemleri arasında görülür. Yıllık sıcaklık ortalaması 22 - 23 °C civarındadır. Yıllık sıcaklık farkı 4 C° - 5 °C'dir. Yıllık ortalama yağış 1.000 - 1.500 mm'dir. Bitki örtüsü otsu bitkilerdir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.