Hoşgeldiniz.

Ototrof nedir Ototrof Kendi besinini kendi yapabilen canlılar. İnorganik maddelerden enerji kullanarak organik besin yapabilen canlılara Ototrof (üretici) denir. Ototrof canlılar Fotosentez yapanlar ve Kemosentez

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ototrof nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ototrof nedir

  Ototrof Kendi besinini kendi yapabilen canlılar. İnorganik maddelerden enerji kullanarak organik besin yapabilen canlılara Ototrof (üretici) denir. Ototrof canlılar Fotosentez yapanlar ve Kemosentez yapanlar olmak üzere iki grupta toplanırlar.

  A)FOTOSENTEZ YAPANLAR: Bu beslenme biçiminde enerji kaynağı Güneşin ışık enerjisidir. Klorofilli hücreler ışık enerjisini soğurup kimyasal bağ enerjisine çevirerek, besin yapmada bu enerjiyi kullanırlar.Yeşil bitkiler, Mavi yeşil algler ve Fotosentetik bakteriler bu şekilde kendi besinlerini yapabilen üreticilerdir.

  B)KEMOSENTEZ YAPANLAR: İnorganik maddeleri oksitleyerek kimyasal enerji sağlar. Bu enerjiyi inorganik maddelerden organik madde (besin) yapmada kullanırlar. Sadece bir grup bakteri tarafından gerçekleştirilir. Klorofilleri yoktur. Demir, Kükürt, Azot bakterileri bu gruba örnektir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.