Hoşgeldiniz.

Bayram namazıyla ilgili bilgiler Bayram Namazı şevval ayının birinci günü fıtır, yani ramazan bayramının, zilhiccenin onuncu günü ise, kurban bayramının birinci günleridir. bu iki günde,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bayram namazı ile ilgili bilgiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayram namazıyla ilgili bilgiler

  Bayram Namazı

  şevval ayının birinci günü fıtır, yani ramazan bayramının, zilhiccenin onuncu günü ise, kurban bayramının birinci günleridir. bu iki günde, güneş doğduktan sonra, iki rekat Bayram Namazı kılmak, erkeklere vacibdir bayram namazlarının şartları, cuma namazının şartları gibidir. fakat, burada hutbe sünnettir ve namazdan sonra okunur ramazan bayramında namazdan önce tatlı hurma veya şeker yimek, gusül etmek, misvak kullanmak, en iyi elbiseleri giymek, fıtrayı namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbir okumak müstehabdır


  kurban bayramı namazından önce bir şey yimemek, namazdan sonra önce kurban eti yimek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşça tekbir getirmek müstehabdır.

  bayram namazları iki rekattir. cemaat ile kılınır, yalnız kılınmaz. ramazan ve kurban bayramı namazlarının kılınışı aynıdır Bayram Namazı, nasıl kılınır 1- önce niyet ettim vacib olan bayram namazını kılmağa, uydum hazır olan imama diye niyet ederek, namaza durulur. sonra sübhaneke okunur.

  sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. imam önce fatiha, sonra bir süre okur ve beraberce rüküa eğilinir.

  ikinci rekatta, önce fatiha ve bir süre okunur. sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. üçüncüde de yanlara bırakılır. dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rüküa eğilinir. kısaca iki salla, bir bağla, üç salla, bir eğil diye ezberlenir.

  teşrik tekbirleri kurban bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere teşrik tekbirini okuması vacibdir.

  cenaze namazından sonra okunmaz. camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lazım değildir imam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. erkekler, yüksek sesle okuyabilir. kadınlar yavaş söyler.

  teşrik tekbiri allahü ekber, allahü ekber. la ilahe illallahü vallahü ekber. allahü ekber ve lillahilhamd


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.