Hoşgeldiniz.

kan bağışından sonra kolumda morarma oldu, bu ciddi bir sorunmu acaba ? ne gibi önlemler alabilirim bu konuda beni aydınlatırmısınız lütfen Kısaca Benzer Konulara da
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Misafir Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kan Bağışından Sonra Kolda Morarma

  Sponsorlu Bağlantılar
  kan bağışından sonra kolumda morarma oldu, bu ciddi bir sorunmu acaba ? ne gibi önlemler alabilirim bu konuda beni aydınlatırmısınız lütfen

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kan Bağışından Sonra Kolda Morarma

  Kan verdikten sonra kol morarması

  Kan verdikten sonra kolda oluşan morarmalar, hemen hemen herkesin başına bir çok defa gelen ve rahatsız olduğu bir vaziyettir. Gerek kan bağışları, gerek analizler için olsun hayatımız süresince defaatle bu işlemi yaptırırız.
  Bu kan alım işlemlerinde çeşitli sebeplerle bazen kullanılan malzeme bazen kişinin yapısı yada bilmeden yapmış olduğu yanlış bir uygulama ile alana gelir.

  Malzemeler açısından tahribata bakacak olursak, Enjektör ile yapılan kan alınma işlemi en az morarma gösteren yoldur bunun sebebi siyah uç dediğimiz diğer alınan enjektör tiplerine göre ince olmasıdır. Damarı daha az yırtacağı için tahribat daha az olabilir, tabi bu vaziyet kişilere göre değişebilir. Lakin alınan kan miktarına göre değişik malzemeler kullanılır, başka bir deyişle her kan alma işleminde siyah uç kullanılamaz, pıhtılaşma olmaması açısından her işleme göre enjektör tipleri daha kalın olabilir.

  Kişi yapısına göre morarma sebeplerinden biri kişinin damarlarının çok ince olması nedeni ile damar patlamaları ile cilt altına kan dağılmasıdır.

  Kan alınması işlemi esnasında yapılan yanlış uygulama ve davranışlar da morarma için bir etkendir. Mesela; Kan alınması işlemi esnasında kolumuzu ani hareket ettirerek iğnenin damardan çıkmasına neden olabiliriz. Bu sebeple damardan deri altına doğru kan çıkışı sağlanır ve bu kan pıhtılaştığı için morarma oluşur.

  Kan alınması işleminden sonra bir çok sıhhat yetkilisi kolu yukarıya doğru kaldırarak katlanmasını önerir, bu yanlış bir yoldur. Zira kolunuzu yukarı kaldırdığınız vakit eliniz ve kolunuzda bulunan kan akışı, kan alınma işleminin yapılmış olduğu yani kolunuzu katladığınız bölüme doğru akar ve baskı yaparak delinmiş olan damardan cilt altına sızar. Bu baskı sırasında, katlamış olduğunuz bölüm gerginliğini yitirip, yumuşak bir hal alır ve bu sebeple damardan çıkan kan deri altına rahatça sızar. Kolunuzu katlamayı bırakıp kolunuzu açtığınız zaman deriniz gerileceği için yukarıdan o kan sızan bölümlere bir baskı olacak ve bu sebeple damarsan sızmış olan kan deri altınıza dağılacak, sonrasında kan pıhtılaştığı için moraran kolunuz 1 hafta yada daha geç bir süreç içerisinde düzelecektir.

  Morarmış olan kolunuzun iyileşme sürecinde moraran kısımda hareket sırasında hafif ağrılar olabilir. Bu süreç içerisinde morarıklığı hafifletmek yada ağrıyı azaltmak emelli kolonya veya içki döktüğünüz pamuğu 5 10 dakika kadar morarmış bölümde bekletiniz ve sonrasında yavaş bir masaj yapınız.
  Bunu bir çok sefer tekrarlayabilirsiniz, deşarj olma olduğunu göreceksiniz.

  Morarma vaziyetinde korkmanızı gerektirecek bir şey yoktur, netice itibari ile ciddi manada bir şişme aşırı bir ağrı olmadığı sürece doktorlarında düzeltebilmek için ekstra yapabilecekleri bir işlem yoktur.

  Kan verme işleminde her vakit morarmalar olmaz elbette, ancak bu morarma vaziyetini en üye indirmek için, kan alındıktan sonra yalnızca baş parmağımız ile kan alınan kısmın üzerine baskı yapıyoruz, diğer 4 parmağımız ile dirseğimizden destek alarak 1 2 dakika kadar sıkı bir şekilde bastırmaya devam ediyoruz ve bu müddet içerisinde kolumuzu netlikle katlamıyoruz.

  Kan bağışlarından sonra damarınızda daha fazla tahribat olacağından, bağışlarından sonra bastırma işlemini en az 5 10 dakika yapalım ve kanamanın durup durmadığını kontrol edip duruma göre daha uzun bir süre bastırma işlemi yapabilirsiniz.

  Bu bilgiler morarmayı en aza indirmek emelli verilmiş olup, bunları yapmanıza karşın morarmalarda olabilir elbette, bu şahsi yapınız ile ilgili yada belirttiğimiz bilgileri net olarak uygulayamamış olmanızla ilgili yada işlem yapan kişi hatalarından kaynaklı yada yapılan işlemin ağırlık derecesi ve malzemeleri ile ilgili olabilir. Lütfen bu sebepleri unutmayalım ve bu vaziyet ile karşılaştığımız vakit soğuk kanlı olalım. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.