Hoşgeldiniz.

Evladın anne ve babaya karşı sorumlulukları nelerdir? evladın anne babaya karşı görevleri Evladın ebeveyne -anne ve babaya- karşı sorumlulukları nelerdir? “Rabbin sadece kendisine kulluk etmenizi,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Evladın anne ve babaya karşı sorumlulukları nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Evladın anne ve babaya karşı sorumlulukları nelerdir?

  evladın anne babaya karşı görevleri
  Evladın ebeveyne -anne ve babaya- karşı sorumlulukları nelerdir?

  “Rabbin sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti.
  Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine ‘of’ bile deme, onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle.” (İsra: 23) Bir hadisi şerifte Hz. Resulullah (sav) buyuruyorlar ki; “Allah’ın rızası ana ve babanın rızasındadır. Küsmesi onların küsmesindedir.” Bu konuda birçok ayet ve hadis vardır. Hatta Hz. Peygamber ana-babaya itaatsizliği yedi büyük günahtan saymıştır; ama bu itaat Allah’ın emrettiği ölçülere göre olacaktır. Çünkü Allah (cc) başka bir ayeti kerimede şöyle ferman eder: “Biz insana ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Eğer onlar senin hakkında bilgin olmayan bir şeyi, küfrü-şirki teklif etseler onlara itaat etme...” (Ankebut: Cool Tirmizi'nin rivayet ettiğine göre bu ayet Sad bin ebi Vakkas hakkında nazil olmuştur. Hz. Sad (ra) şöyle diyor:
  “Ben anama itaat eden biriydim. İslam ile müşerref olduğum zaman annem yemeyi-içmeyi bıraktı. Bana dedi ki; ‘ya şirke dönersin ya da ben yemeden, içmeden ölünceye kadar böyle devam edeceğim ki, millet sana ‘anasının katili’ desin.’ Ben de ona: ‘Ey anne senin yüz ruhun olsa ve her günde bir tanesini versen ben yine de dinimi terk etmem. İster ye ister yeme’ dedim. Annem ona uymayacağımı anlayınca bir-iki gün aç kaldıktan sonra yemeye başladı.” Ayrıca bir sahih hadiste Hz. Peygamber (sav) “Allah’a itaatsizlikle hiç kimseye itaat edilmez.
  Ana ve babaya itaat etmek Allah’ın emri iledir” diye buyurmuşlardır.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.